Personel ve Yük Yükseltici Sepetli Vinç manlift ehliyeti

 Personel yükseltici ehliyeti Olcay iş makineleri kursu personel ve yük yükseltici Sepetli vinç ehliyeti manlift belgesi makaslı platform operatörlük belgesi vermeye yetkili iş makineleri kursudur.

Personel ve yük yükseltici eğitimi

Personel ve Yük Yükseltici ( Sepetli Vinç – manlift ) belgesi Operatörü Belgesi:

Personel ve Yük Yükseltici belgesi operatörü belgesi hakkında sayfamızda detaylı bilgileri bulabilirsiniz!

* Personel ve Yük Yükseltici belgesi operatörü tanımı ve görevleri  :

Makaslı platform ehliyeti

TANIM

Personel ve Yük Yükseltici Operatörü , iş sağlığı ve güvenliği ile çevresel önlemleri alarak, kalite sistemleri ve işletme kuralları çerçevesinde, manlift makaslı platform ve sepetli vinçleri konumlandıran, kontrollerini yapan ve mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürüten nitelikli kişidir

GÖREVLER

Personel ve Yük Yükseltici ( Platform ehliyeti ) belgesi operatörü, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda;

– İşçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin önlemleri alır.

– İş talimatını inceler.

– Çalışma yapacağı alanın zemin kontrolünü yapar.

– Manlift makaslı platform ve sepetli Vinci çalıştırmadan önce günlük kontrollerini yapar. (Motorun yağını, suyunu, aküsünü, lastiklerini, akülerini şarj durumunu vb.)

– Çalışmış olduğu alanı düzenli bir şekilde kullanarak taşınacak malları kontrollü bir şekilde almak, taşımak, yüklemek, boşalmak ve istiflemek gibi işleri yapar.

– Manlift makaslı platform ve sepetli Vinci’inperiyodik bakımının zamanında yapılmasını sağlar.

Sepetli araç kullanma belgesi

manlift kullanma belgesi, personel yükseltici ehliyeti

* Personel ve Yük Yükseltici ( manlift ehliyeti ) belgesi Ehliyeti Alınması zorunlu mudur ? Yasal dayanağı nedir ?

Personel ve Yük Yükseltici ( Sepetli Vinç – manlift – makaslı platform ) belgesi Operatörü olmak isteyen veya daha önceden bu mesleği yapanları eğitme ve sınav sonucunda sertifika verme yetkisi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Ruhsatlı Özel İş Makineleri Kurslarına aittir. Ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni olmadan eğitim kurumu açılamaz ve İş makineleri Kursları da Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Muhtelif Kurslar olarak İş ve İşlemlerimiz yapmaktayız Sürücü Kursları Operatörlük belgesi veremez aynı ancak bağımsız İş Makineleri Kursları bu eğitimleri ve sınavlar neticesinde sertifikaları vermeye yetkilidir.

Özel İş makineleri kursuna devam edip Personel ve Yük Yükseltici belgesi operatörü eğitimi alarak sürücü belgenize işletebileceğiniz tek belge İş Makinaları Kurslarından alınan Operatörlük Sertifikası dır.

Trafik Kanunun ve Yönetmeliklerine göre Araç trafiğine açık Kara Yolunda Personel ve Yük Yükseltici türü İş Makineleri kullanacak kişiler Operatörlük belgesini Ehliyetine işletmek zorundadır. Lastik Tekerlekli iş makineleri operatör belgeleri ehliyete işletilebilir.

Personel Yük yükseltici ehliyet kodu nedir; Personel ve yükseltici operatörlük belgesi G sınıfı ehliyet kodu: 105.67 olarak belirlenmiştir.

Aksi durumda her hangi bir kaza veya olumsuzluk durumunda sürücü belgesi ehliyetsiz sayılırlar bu Personel ve Yük Yükseltici ( Sepetli Vinç )  Operatörünü ve İşverenini zor durumda bırakır. Yeni Tip Ehliyetlerde Operatörlük Belgeleri ehliyetin arkasında 12. Satırda kod olarak yazılmaktadır. Bu Kodlar Operatörlük Belgesi sınıfına göre değişir. Personel ve Yük Yükseltici ( Sepetli Vinç) belgesi için Ehliyet Kodu: 105.67 ( İş Makinası Ehliyetine g sınıfı  yazılacak kodlar )

İş Güvenliği denetmenleri uzmanları işyeri denetimlerinde Personel ve Yük Yükseltici belgesi Operatörlük Belgesi talep etmektedirler. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre işverenler çalışanlarına yaptıkları işlerle ilgili eğitim aldırmak zorundadır. Mesleki eğitimi olmayan çalışanın uğradığı kazalarda çalışanına eğitim aldırmayan kurumlar asli kusurlu sayılmaktadır.

* Personel ve Yük Yükseltici belgesi belgesi sertifikası nedir?

Personel ve Yük Yükseltici Belgesi : İş Makinesi Kursuna devam edip Personel ve Yük Yükseltici belgesi  Eğitimi ve Sınavlarını aldıktan sonra İlçe Milli Eğitim tarafından onaylanıp İş Makinesi Kursu tarafından size teslim edilen Kurs bitirme sertifikası belgesidir. Bu belge ile sadece kapalı mekanlarda depo, antrepo, fabrika içi ve bahçesi gibi taşıt trafiğine kapalı yerlerde Personel ve Yük Yükseltici ( Sepetli Vinç, manlift, sepetli platform, makaslı platform, teleskopik bomlu platform ) kullanabilirsiniz.

Manlift operatörü ehliyeti

personel yükseltici ehliyeti sepetli araç kullanma belgesi

* Personel ve Yük Yükseltici belgesi Ehliyeti  G sınıfı ehliyet nedir?

Personel ve Yük Yükseltici türündeki iş makinesini trafikte, kapalı yada açık alanda sahada , şantiye , depo vb içinde yasal olarak kullanabilmeniz için gerekli sürücü belgesidir. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Müfredatında Kaldırma – Yükleme ( Personel ve Yük Yükseltici belgesi ) İş Makinesi Operatörü Eğitimi İş Makinesi Operatörü Kurs Programı olarak geçer. Aşağıda Personel ve Yük Yükseltici belgesi ehliyeti hakkında tüm detaylar açıklanmıştır. Detaylı Sorularınız için iletişim linkinden bize ulaşabilirsiniz.

* Personel ve Yük Yükseltici belgesi ehliyeti nereden alınır ? İş Makineleri kursundanmı almak gerekir ?

Olcay İş Makineleri Kursu gibi Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünden Yetkili Ruhsatlı Özel İş Makineleri Kurslarından alınır. Ruhsatı olmayan başka yerlerden alınmaz Örnek: Sürücü Kursları bu konuda yetkili değillerdir.

* Personel ve Yük Yükseltici belgesi ehliyeti alma ve sınav süreci ? Nasıl Alınır ?

Personel ve Yük Yükseltici Operatörlük Belgesi almak için ilk önce Olcay İş Makineleri Kursu gibi Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğün’den Yetkili Ruhsatlı Özel İş Makineleri Kursuna kaydolmak gerekir. Operatörlük Belgesi tek bir sınıf belge değildir. Sürücü belgelerinde olduğu gibi her iş makinesinin belgesi ayrıdır. Operatörü olacağınız tercih edeceğiniz iş makinasına göre uygun operatörlük belgesini almanız gerekmektedir.

İş makinesi kursumuza başvuru yaptıktan sonra Önce kurs bünyesinde teorik eğtim daha sonra uygulama alanımızda makine teorik ve Bire bir Personel Yükseltici kullanarak müfredatta belirtilen şartlarda uygulama eğitimi alacaksınız. Bu eğitimler tamamlandıktan sonra Sınav süreci başlayacaktır.

Sınav önce Güngören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlemiş olduğu okulda yazılı sınavı yapılacak olup ve aynı gün yazılı sınavdan başarılı olan adaylarımızı Arnavutköy İlçesi Çilingir Köyünde bulunan iş makineleri uygulama alanımıza götürerek uygulama sınavımız yapılacaktır.

Yazılı sınav başlama saati :10:00 ( Ancak kursta toplanma saatimiz 9 dur )

Uygulama Sınavı başlama saati : 12:00

Operatörlük belgesi yazılı sınavında 25 adet soru sorulacak olup başarılı olabilmek için en az 18 net yapıp 70 alan aday başarılı sayılacaktır.

Personel Yükseltici Operatörlük belgeleri uygulama sınavında ise operatör ehliyeti alacak olanlar 2 aşamalı uygulama sınavı olacak

 1. Aşama Makina başında Personel yükseltici sözlü sınavı ( 10 adet sorudan oluşan sözlü sınav yapılacak en az 6 tanesini bilmek gerekiyor)
 2. Personel yükseltici ile uygulamalı sınav olacak 

Kursumuza ait Kamyon üstü Personel ve Yük Yükseltici ( Sepetli Vinç ) ile uygulama sınavına gireceklerdir.

Sınav ertesi başarılı olan adayların Operatörlük belgeleri düzenlenip Güngören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edilir ve Personel ve Yük Yükseltici belgesi Operatörlük sertifikaları tarafımıza geldiğinde tarafınıza bilgi verilip alınması sağlanır.

Operatörlük belgesi kazananlara aşağıda örnekleri bulunan Milli Eğitimden Onaylı belgeler teslim edilir..

*Personel ve Yük Yükseltici operatörlük belgesi İle Hangi Makineler Kullanılabilir….

Operatör belgesi Kamyon kamyonet üstü sepetli vinçler, manlift  elektrikli veya dizel,benzinli veya Lpg yakıt motorlu Personel ve Yük Yükseltici makaslı platformlar kullanılabilir. Aşağıdaki resmi inceleyebilirsiniz.

* Personel ve Yük Yükseltici Ehliyeti ne kadar sürede alınır ?

Her ayın 15 ne kadar başvuru yaparsanız Bir sonraki ay yapılacak sınava katılabilirsiniz Ortalama 40-45 gün içinde Personel ve Yük Yükseltici ehliyeti belgenizi alırsınız.

* Son Başvuru tarihi ne zaman ? En yakın sınav tarihi ne zaman ?

Sınavları ayda bir yapılmakta olup. Başvuru tarihine göre ve değişiklik gösterebilir.

* Personel ve Yük Yükseltici ehliyeti için gerekli belgeler nelerdir?

 • 1 adet fotoğraf
 • Sağlık Raporu ( sürücü olur raporu )
 • Sabıka Kaydı ( Adliye, Kaymakamlık veya E-Devlet sitesinden
 • Diploma veya öğrenci Belgesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

* Personel Yükseltici belgesi ehliyeti fiyatları kaç paradır ?

Kurs ücretleri senelik olarak belirlenir olduğumuz sene içinde geçerli olur Kurs ücretleri hakkında bilgi almak için üstteki linki tıklayınız. Kurs haricinde yapacağınız başka masraflarınız da olacaktır. Evrakların hazırlanması, sınav ücreti, sağlık raporu ücreti, ehliyet harcı, g sınıfı ehliyet kartı ücreti gibi masraflarınız olur.

Personel yükseltici ehliyeti

* Personel ve Yük Yükseltici belgesi sertifikasını ehliyete işletmeden sadece belge ile kullanılabilir miyim ?

Taşıt Trafiğine açık Kara yoluna çıkmadığınız sürece sertifika ile Personel ve Yük Yükseltici belgesi kullanabilirsiniz.

* Sertifikanın sürücü sertifikası gibi süresi varmıdır ?

Personel ve Yük Yükseltici belgesi sertifikası sürücü sertifikası ( ehliyet ) gibi 2 yıl süresi yoktur. İstediğiniz zaman ehliyete çevirebilirsiniz.

* Alma şartları nelerdir, yaşı kaçtır ?

Personel ve Yük Yükseltici belgesi İş makinası ehliyeti almak için 18 yaşını bitirip 19 yaşından gün almak gerekir

* Hangi sınavlara girilecek?

Personel Yükseltici operatörlük belgesi sınavı Üç aşamadan yapılmakta olup önce yazılı akabinde aynı gün, Sözlü ve makine kullanarak uygulamalı Personel ve Yük Yükseltici sınavına girilir.

+ Olcay İş Makineleri Kursumuzda Vermiş olduğumuz diğer operatörlük belgeleri .

 • Kaldırma – Yükleme – İstifleme ( Forklift belgesi ) İş Makinesi Operatörü Eğitimi
 • Kaldırma – Yükleme ( Mobil Vinç belgesi ) İş Makinesi Operatörü Eğitimi
 • Kaldırma, Taşıma Raylı Sistem Köprülü Vinci ( Tavan Vinci belgesi ) Operatörü Eğitimi
 • Kaldırma Yükleme ( Personel ve Yük Yükseltici belgesi ) Operatörü Eğitimi
 • Kaldırma-Yükleme( Kule Vinç belgesi ) Operatörü Eğitimi
 • Kazıma ve Yükleme ( Ekskavatör belgesi ) İş Makinesi Operatörü Eğitimi
 • Kazıma ve Yükleme ( Kanal Kazıyıcı ( Beko Loder belgesi ) ) İş Makinesi Operatörü Eğitimi
 • Kazıma ve Yükleme ( Yükleyici (Loder belgesi ) ) İş Makinesi Operatörü Eğitimi

İstanbul Avrupa yakası Güngören, Bağcılar, Bayrampaşa, Başakşehir, İkitelli, Avcılar, Arnavutköy, Esenyurt, Beylikdüzü, Hadımköy, Büyükçekmece, Silivri, Çatalca bölgeleri Personel ve Yük Yükseltici  Sepetli Vinç – manlift Kursu

manlift lisansı, manlift eğitimi, menlift ehliyeti, personel kaldırma eğitimi, personel kaldırıcı eğitimi, personel yük yükseltici eğitimi

 
 
 
Manlift BelgesiKule Vinç Belgesi
Sepetli Vinç Ehliyeti
Tavan Vinci Operatörlük BelgesiForklift Ehliyeti
Ekskavatör Operatör belgesi
 
Beko Loder Belgesi
Yükleyici Loder Belgesi
Mobil Vinç Ehliyeti

Personel ve yük yükseltici ehliyet kodu; Personel yükseltici operatör belgesi ehliyete G sınıfı ehliyet olarak işletildiğinde Personel ve Yük Yükseltici ehliyet kodu olan 105.67 yazılacaktır.

Personel yükseltici ehliyeti kodu nedir; 105.67 Personel yükseltici sertifikası ehliyet çevrildiğinde yazılacak olan G sınıfı ehliyet kodudur.

Personel ve Yükseltici operatör belgesi sertifikası almaya hak kazandıktan sonra Sürücü belgesine G sınıfı ehliyet olarak çevrildiğinde yandaki yeni tip ehliyette görüldüğü gibi Arka Yüzeyi 12. bölümünde 105.67 yazılmış olan ehliyet kodu verilecek olup Personel yükseltici kodu işlenmiş olan bu G sınıfı ehliyet il operatör sadece Personel ve Yükseltici kategorisine giren İş makinelerini kullanabilecektir. Örnek verecek olursak Bu ehliyet ile Sepetli Vinç, manlift, Makaslı platform, Dikey personel yükseltici platformlar, Örümcek platform, Teleskopik bomlu personel yükselticiler, Lastikli veya paletli personel yükselticiler kullanılabilir.

Mobil vinç ehliyeti ile personel yükseltici kullanılabilir mi; Hayır kullanılamaz Mobil vinç operatör sertifikası ve ehliyeti ayrı olup Mobil vinç ehliyeti ile sadece Mobil vinç türü iş makineleri kullanılabilir.

Mobil vinç ehliyeti ücreti ile Sepetli vinç ehliyeti fiyatı aynı mıdır; Evet aynıdır her iki operatör belgesi fiyatları aynı olup Ehliyete G sınıfı olarak işletme ücretleri de aynıdır.