Beko loder belgesi Kazıcı Yükleyici Operatörü Belgesi

Beko loder belgesi Kazıcı Yükleyici Operatörü Belgesi:

Kepçe ehliyeti – Beko loder belgesi operatörü belgesi hakkında sayfamızda detaylı bilgileri bulabilirsiniz!

Operatör Belge Türü: Kazıma-Yükleme-Tesviye (Beko-Loder)
Kullandığı İş Makineleri: Bu Belge ile Sadece Lastik Tekerlekli Beko Loder İş Makinesi Kullanabilirsiniz.
Operatör Yaş Şartı: 18 18 Yaşını bitirip 19 dan gün almanız gerekir
Operatör Deneyim Şartı: Yoktur Beko loder Operatör Belgesi alabilmeniz için herhangi bir sınıf Sürücü Belgenizin olma zorunluluğu yoktur.
Belge Geçerlilik Süresi: Yoktur Operatörlük belgelerinde Sürücü Belgelerindeki gibi 2 yıl süre yürürlükte olan mevzuatlara göre süre sınırı yoktur.

 

2020 yılı Beko loder ehliyeti alma şartları nedir? Beko loder Ehliyeti almak için hangi şartları taşımanız gereklidir? Beko loder belgesi almanın yaş şartı ve deneyim şartları nelerdir? Beko loder belgesi almak için sağlık şartları nelerdir? Beko loder belgesi almak için tahsil şartı nedir?

bekoloder ehliyeti, kepçe ehliyeti nasıl alınır

 

Yeni tip Beko loder Ehliyeti belgesi  hakkında aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz

kazıcı yükleyici ehliyeti, kanal kazıcı ehliyeti, kepçe ehliyeti, g sınıfı ehliyet

* Beko loder belgesi operatörü tanımı ve görevleri  :

TANIM

Kazıcı Yükleyici (Beko Loder) Operatörü, iş sağlığı ve güvenliği ile çevreye ilişkin önlemleri alarak, kalite sistemleri çerçevesinde, mesleği ile ilgili iş organizasyonu yapan, kazıcı yükleyiciyi kullanarak, her türlü arazide çeşitli ölçülerde kanal ve temel açan, kazı yapan, malzeme yükleyen, taşıyan ve boşaltan, kazıdan çıkan malzemelerin yığılması ve depolanması işlemlerini gerçekleştiren, kazıcı yükleyicinin genel kontrolünü yapan ve mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürüten nitelikli kişidir.

 

GÖREVLER

Beko loder belgesi operatörü, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda;

 • İş sağlığı ve güvenliği için gerekli önlemleri almak
 • Çalışma alanının güvenlik açısından kontrolünü yapmak
 • Çalışma ortamı ile ilgili tehlikelere karşı (zehirli maddeler, egzoz gazı vb.) önlem almak
 • Çalışma zeminini kontrol etmek ve zemini düzenlemek
 • Kalite sağlamadaki teknik prosedürleri uygulamak
 • Periyodik bakım yapmak
 • Seviye kontrollerini yapmak
 • Çalışmanın yapıldığı saha içerisindeki tüm personel ile koordineli çalışmak
 • Makinenin genel temizliğini yapmak
 • Motor yağlama sisteminin kontrollerini yapmak
 • Motor hava sisteminin kontrollerini yapmak
 • Motor yakıt sisteminin kontrollerini yapmak
 • Motor soğutma sisteminin kontrollerini yapmak
 • Hidrolik şanzımanın kontrollerini yapmak
 • Diferansiyelin kontrollerini yapmak
 • Fren sisteminin kontrollerini yapmak
 • Lastik tekerlekli dönüş sisteminin kontrollerini yapmak
 • Hidrolik sistemin kontrollerini yapmak
 • Elektrik – elektronik sistemlerin kontrollerini yapmak
 • Donanım ve iş ekipmanlarının periyodik bakımını yapmak (kepçe, bıçak, halat vb.)
 • Kazı yapmak
 • Yükleme yapmak
 • Kanal ve temel açma işlemlerini yapmak
 • Kanal ve temel dolgu işlemlerini yapmak
 • Çalışma periyodu sonunda makineyi park etmek
 • Makineyi uzun süreli depolamak
 • Uzun süreli depolanmaya alınmış makineyi tekrar işletmeye hazır hale getirmek
 • Makineyi çekici ile nakletmek
 • Makineyi yürüterek nakletmek
 • Bireysel mesleki gelişim konusunda çalışmalar yapmak

 

* Beko loder belgesi Ehliyeti Alınması zorunlumudur ? Yasal dayanağı nedir ?

 

Beko loder Operatörü olmak isteyen veya daha önceden bu mesleği yapanları eğitme ve sınav sonucunda sertifika verme yetkisi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Ruhsatlı Özel İş Makineleri Kurslarına aittir. Ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni olmadan eğitim kurumu açılamaz ve İş makineleri Kursları da Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Muhtelif Kurslar olarak İş ve İşlemlerimiz yapmaktayız Sürücü Kursları Operatörlük belgesi veremez aynı ancak bağımsız İş Makineleri Kursları bu eğitimleri ve sınavlar neticesinde sertifikaları vermeye yetkilidir.

Özel İş makineleri kursuna devam edip Beko loder belgesi operatörü eğitimi alarak sürücü belgenize işletebileceğiniz tek belge İş Makinaları Kurslarından alınan Operatörlük Sertifikasıdır.

 

Trafik Kanunun ve Yönetmeliklerine göre Araç trafiğine açık Kara Yolunda Beko loder ( kazıcı yükleyici ) türü İş Makineleri kullanacak kişiler Operatörlük belgesini Ehliyetine işletmek zorundadır. Lastik Tekerlekli iş makineleri operatör belgeleri ehliyet işletilebilir.

Aksi durumda her hangi bir kaza veya olumsuzluk durumunda sürücü belgesi ehliyetsiz sayılırlar bu Beko loder  Operatörünü ve İşverenini zor durumda bırakır. Yeni Tip Ehliyetlerde Operatörlük Belgeleri ehliyetin arkasında 12. Satırda kod olarak yazılmaktadır. Bu Kodlar Operatörlük Belgesi sınıfına göre değişir. Beko loder belgesi için Ehliyet Kodu: 105.02 dir ( İş Makinası Ehliyetine g sınıfı  yazılacak kodlar)

bekolo der ehliyeti nasıl alınır, beko loder kursu

Beko loder ehliyeti için Emniyette kaç para masraf olur ?

İş Güvenliği denetmenleri uzmanları işyeri denetimlerinde Beko loder belgesi Operatörlük Belgesi talep etmektedirler. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre işverenler çalışanlarına yaptıkları işlerle ilgili eğitim aldırmak zorundadır. Mesleki eğitimi olmayan çalışanın uğradığı kazalarda çalışanına eğitim aldırmayan kurumlar asli kusurlu sayılmaktadır.

* Beko loder belgesi sertifikası nedir?

Beko loder Belgesi : İş Makinesi Kursuna devam edip Beko loder belgesi  Eğitimi ve Sınavlarını aldıktan sonra İlçe Milli Eğitim tarafından onaylanıp İş Makinesi Kursu tarafından size teslim edilen Kurs bitirme sertifikası belgesidir. Bu belge ile sadece kapalı şantiye, inşaat sahası, mekanlarda depo, antrepo, fabrika içi ve bahçesi gibi taşıt trafiğine kapalı yerlerde Beko loder kullanabilirsiniz.

bekoloder operatörlük belgesi, kepçe sertifikası, kazıcı yükleyici belgesi

Beko loder Ehliyeti  G sınıfı ehliyet nedir?

Beko loder türündeki iş makinesini trafikte, kapalı yada açık alanda sahada , şantiye , depo vb içinde yasal olarak kullanabilmeniz için gerekli sürücü belgesidir. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Müfredatında Kazıma – Yükleme ( Beko loder belgesi ) İş Makinesi Operatörü Eğitimi İş Makinesi Operatörü Kurs Programı olarak geçer.  Beko loder kullanmanız için gerekli belge Beko loder belgesi Operatör Ehliyeti dir. Aşağıda Beko loder belgesi ehliyeti hakkında tüm detaylar açıklanmıştır. Detaylı Sorularınız için iletişim linkinden bize ulaşabilirsiniz.

* Beko loder belgesi ehliyeti nereden alınır ? İş Makineleri kursundanmı almak gerekir ?

Olcay İş Makineleri Kursu gibi Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünden Yetkili Ruhsatlı Özel İş Makineleri Kurslarından alınır. Ruhsatı olmayan başka yerlerden alınmaz Örnek: Sürücü Kursları bu konuda yetkili değillerdir.

* Beko loder belgesi ehliyeti alma ve sınav süreci ? Beko loder Belgesi Nasıl Alınır ? Beko loder Ehliyeti Nasıl alınır ?

Beko loder belgesi Operatörlük Belgesi almak için ilk önce Olcay İş Makineleri Kursu gibi Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğün’den Yetkili Ruhsatlı Özel İş Makineleri Kursuna kaydolmak gerekir. Operatörlük Belgesi tek bir sınıf belge değildir. Sürücü belgelerinde olduğu gibi her iş makinesinin belgesi ayrıdır. Operatörü olacağınız tercih edeceğiniz iş makinasına göre uygun operatörlük belgesini almanız gerekmektedir.

İş makinesi kursumuza başvuru yaptıktan sonra Önce kurs bünyesinde teorik eğtim daha sonra uygulama alanımızda makine teorik ve Bire bir Beko loder belgesi kullanarak müfredatta belirtilen şartlarda uygulama eğitimi alacaksınız. Bu eğitimler tamamlandıktan sonra Beko loder belgesi Sınav süreci başlayacaktır.

Beko loder belgesi  sınavı önce Güngören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlemiş olduğu okulda yazılı sınavı yapılacak olup ve aynı gün yazılı sınavdan başarılı olan adaylarımızı Arnavutköy İlçesi Çilingir Köyünde bulunan iş makineleri uygulama alanımıza götürerek uygulama sınavımız yapılacaktır.

 

Yazılı sınav başlama saati :10:00 ( Ancak kursta toplanma saatimiz 9 dir )

Uygulama Sınavı başlama saati : 12:00

Kaldırma Yükleme Beko loder belgesi Operatörlük belgesi yazılı sınavında 25 adet soru sorulacak olup başarılı olabilmek için en az 18 net alıp 70 alan aday başarılı sayılacaktır.

Beko loder belgesi Operatörlük belgeleri uygulama sınavında ise kaldırma yükleme Beko loder belgesi ehliyeti alacak olanlar Kursumuza ait Çukurova marka Beko loder ile uygulama sınavına gireceklerdir.

Sınav ertesi başarılı olan adayların Operatörlük belgeleri düzenlenip Güngören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edilir ve Beko loder belgesi Operatörlük sertifikaları tarafımıza geldiğinde tarafınıza bilgi verilip alınması sağlanır.

Operatörlük belgesi kazananlara aşağıda örnekleri bulunan Milli Eğitimden Onaylı belgeler teslim edilir..

*Beko loder belgesi operatörlük belgesi İle Hangi Makineler Kullanılabilir….

Beko loder belgesi sadece Kanal kazıcı yükleyici Beko loder türleri kullanılabilir

* Beko loder belgesi Ehliyeti ne kadar sürede alınır ?

Beko loder belgesi Ehliyeti için Her ayın 15 ne kadar başvuru yaparsanız Bir sonraki ay yapılacak sınava katılabilirsiniz Ortalama 40-45 gün içinde Beko loder ehliyeti belgenizi alırsınız.

* Son Başvuru tarihi ne zaman ? En yakın Beko loder belgesi ehliyeti sınav tarihi ne zaman ?

Beko loder belgesi ehliyeti sınavları ayda bir yapılmakta olup. Başvuru tarihine göre ve değişiklik gösterebilir.

kazıcı yükleyici ehliyeti nasıl alınır

* Beko loder ehliyeti için gerekli belgeler nelerdir?

 • 1 adet fotoğraf
 • Sağlık Raporu ( sürücü olur raporu )
 • Sabıka Kaydı ( Adliye, Kaymakamlık veya E-Devlet sitesinden
 • Diploma veya öğrenci Belgesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

 

* Beko loder belgesi fiyatları kaç paradır ?

Beko loder belgesi kursu ücretleri senelik olarak belirlenir olduğumuz sene içinde geçerli olur 2020 yılı Beko loder belgesi kursu ücretleri hakkında bilgi almak için linki tıklayınız. Beko loder belgesi kursu haricinde yapacağınız başka masraflarınızda olacaktır. Evrakların hazırlanması 2018 yılı Beko loder belgesi sınav ücreti, 2020 yılı sağlık raporu ücreti, 2020 yılı ehliyet harcı, 2020 yılı ehliyet kartı ücreti gibi masraflarınız olur.

* Beko loder belgesi sertifikasını ehliyete işletmeden Beko loder kazıcı yükleyici kepçe kullanalabilirmiyim ?

Taşıt Trafiğine açık Karayoluna çıkmadığınız sürece sertifika ile Beko loder kanal kazıcı yükleyici kepçe kullanabilirsiniz.

* Beko loder belgesi sertifikasının sürücü sertifikası gibi süresi varmıdır ?

Beko loder belgesi sertifikası sürücü sertifikası ( ehliyet ) gibi 2 yıl süresi yoktur. İstediğiniz zaman ehliyete çevirebilirsiniz.

* Beko loder belgesi ehliyeti alma şartları nelerdir ?

* Beko loder belgesi ehliyeti alma yaşı kaçtır ? 

Beko loder belgesi İş makinası ehliyeti almak için 18 yaşını bitirip 19 yaşından gün almak gerekir

* Beko loder belgesi belgesi için hangi sınavlara girilecek?

Beko loder belgesi operatörlük belgesi sınavı iki aşamadan yapılmakta olup önce yazılı akabinde aynı gün Beko loder kazıcı yükleyici kullanarak uygulamalı Beko loder belgesi sınavına girilir.

+ Olcay İş Makineleri Kursumuzda Vermiş olduğumuz diğer operatörlük belgeleri .

 • Kaldırma – Yükleme – İstifleme ( Forklift belgesi) İş Makinesi Operatörü Eğitimi
 • Kaldırma – Yükleme ( Mobil Vinç belgesi ) İş Makinesi Operatörü Eğitimi
 • Kaldırma, Taşıma Raylı Sistem Köprülü Vinci ( Tavan Vinci belgesi ) Operatörü Eğitimi
 • Kaldırma Yükleme ( Personel ve Yük Yükseltici belgesi) Operatörü Eğitimi
 • Kaldırma-Yükleme( Kule Vinç belgesi) Operatörü Eğitimi
 • Kazıma ve Yükleme ( Ekskavatör belgesi ) İş Makinesi Operatörü Eğitimi
 • Kazıma ve Yükleme ( Kanal Kazıyıcı ( Beko Loder belgesi ) ) İş Makinesi Operatörü Eğitimi
 • Kazıma ve Yükleme ( Yükleyici (Loder belgesi ) ) İş Makinesi Operatörü Eğitimi