Elektrikli Akülü Transpalet operatör ehliyeti

Elektrikli Transpalet operatör ehliyeti;

İş yerlerinde Elektrikli Akülü transpalet kullanan personelin alması gereken operatör ehliyetine Elektrikli Transpalet ehliyeti denir. 

18 Nisan 2018 tarihine kadar Forklift Operatör Belgesi ile Elektrikli Akülü Trans Palet kullanılıyordu. Ancak 18.04.2018 tarihli ve 63 sayılı talim Terbiye Kurulu kararı ile Elektrikli Trans Palet Operatörü Yetiştirme Müfredat programı yayınlandı ve Elektrikli Trans Palet kullanıcıları için ayrı bir program olarak Özel Öğretim kurumları genel Müdürlüğü tarafından uygulamaya alındı.

Elektrikli akülü şarjlı trans palet kullanıcı eğitiminin amacı; PROGRAMIN AMAÇLARI Bu programı tamamlayan bireylerin fabrika, depo ve açık sahalarda yüklerin kaldırılması, taşınması, istiflenmesi ve yönünün değiştirilmesi amacıyla kullanılan elektrikle çalışan kaldırma makinelerini işletmelerin genel çalışma prensipleri doğrultusunda etkin bir şekilde kullanarak iş sağlığı, iş güvenliği ile mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak kullanabilmeleridir.

Elektrikli transpalet operatörü yetiştirme kursu programıElektrikli_Trans_Palet_Operatörü_Yetistirme_Kursu_programı

ELEKTRİKLİ TRANSPALET PROGRAMININ DÜZEYİ; Bu program, 19 yaşından gün almış, en az ilkokul ve/veya ilköğretim düzeyinde eğitimini tamamlamış bireyler için hazırlandı.

Bu program fabrika, depo ve açık sahalarda yüklerin kaldırılması, taşınması, istiflenmesi ve yönünün değiştirilmesi amacıyla kullanılan elektrikle çalışan kaldırma makinesi operatörü yetiştirilmesi amacıyla hazırlanmıştır.

Programla iş organizasyonu, iş öncesi hazırlıklar, elektrikli trans palet makinesinin günlük genel kontrolleri, elektrikli trans palet makinesi ile uygulama çalışmaları, park ve depolama, iş bitiminde trans palet makinesinin uygun yere nakledilmesi, gerekli temizliğin yapılması, uzun süre depolamaya alınan makinenin tekrar işletmeye alınması, mesleki gelişim konularında yeterlilik kazandırılması amaçlanmıştır.

Elektrikli trans palet operatörlük belgesi;

Akülü transpalet ehliyeti, şarjlı transpalet, elektrikli transpalet, operatör belgesi, operatörlük sertifikası, mesleki yetki belgesi, transpalet kullanma eğitimi, kullanıcı eğitimi, transpalet kursu, kursları, İstabul Avrupa Yakası Güngören ilçesinde Transpalet ehliyeti operatör belgesi eğitimi vermeye yetkili kurs Olcay İş Makineleri Kursu.

Akülü transpalet kullanma eğitimi; Akülü transplet eğitimlerimiz 3 aşamada yapılmakta olup 1. Kurs bünyesinde teorik eğitim, 2. İş makineleri eğitim alanında Akülü transpalet başında teorik eğitim ve 3. Son aşama Akülü transpalet ile kullanma eğitimi olarak yapılmaktadır.

Elektrikli Transpalet için ehliyet gerekiyor mu; Evet Elektrikli trans palet kaldırma taşıma iş ekipmanı için de operatör belgesi alınması şart. Yukarı da açıkladığımız gibi Elektrikli transpalet operatörü yetiştirme kursu Müfredat programına bağlı kalınarak eğitimleri verilmektedir.
Ayrıca küçük bir açıklama yapmamız gerekirse Bir işyerinde Elektrikli transpalet kullanan bir personel Trans palet ile bir iş kazası geçirmiş ayağını sıkıştırmıştır. Bunun neticesinde ayak parmakları ampute edilmiştir. Netice itibarıyla çoğu iş yerinde bu tip makineler basit ve kullanımı çok kolay olarak görüldüğünden yetkili olamayan personeller tarafından kullanılmaktadır.

Elektrikli transpalet sınavı;

Elektrikli transpalet belgesi sınavı Üç Aşamada yapılmakta olup Teorik ve Uygulamalı eğitimler alındıktan sonra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlemiş olduğu sınav tarihinde 1. Aşama Teorik yazılı sınav yapılır, yazılı sınavdan başarılı olan aday 2. Aşama Transpalet sözlü sınavına alınır, sözlü sınavdan başarılı olan aday uygulama transpalaet kullanma sınavına alınır ve böylece sınav süreci tamamlanmış olur.

Elektrikli Trans Palet Operatörlük Belgesi Nereden Alınır;

Elektrikli taranspalet kullanma operatör ehliyeti Tüm iş makineleri kullanma belgelerinde olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Yetkilendirilmiş İş makineleri Kurslarından alınır. İstanbul Avrupa Yakası Güngören ilçesinde Bulunan Olcay İş makineleri Kursumuz da Akülü Elektrikli Transpalet operatör belgesi ehliyeti vermeye yetkili bir kurstur.

Elektrikli Transpalet Operatör belgesi Uygulama sınavı
Elektrikli Transpalet Operatör belgesi Sözlü sınavı