Manlift ehliyeti nereden alınır

Manlift ehliyeti Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafın yetkilendirilmiş Özel Muhtelif Kurslar statüsündeki İş makineleri kurslarından alınır. Milli Eğitime bağlı başka kurslar tarafından verilemez ( Örnek Sürücü Kursları ). İş makinesi kursuna kayıt olan Manlift operatör adayı gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra 3 Aşamalı sınav tabi tutulur.

3 aşamadan oluşan manlift ehliyeti sınavı ilk olarak 1. Aşaması Yazılı sınavdır Yazılı sınavda başarılı olan aday 2. Aşama Sözlü sınava alınır ve son olarak 3. Aşama uygulama sınavı olup Manlift kullanarak yapılır.

Bu 3 sınavda başarılı olan adaya operatör belgesi düzenlenir 45 ile 50 gün arası süren bu süreç tamamlanmış olur. Aynı zamanda Başarısız olan ise bir sonraki yapılacak manlift ehliyeti sınavına hangi aşamada kaldı ise o sınava tabi tutulur.

Sonuçta Adayın almaya hak kazandığı Manlift ehliyeti operatör belgesinin adı Personel ve Yük Yükseltici operatör belgesi olup Taşıt trafiğine kapalı yerlerde Örneğin Depo, iş sahası, fabrika içi ve bahçesi, Büyük toplantı salonları ve Alışveriş Mağazaları bu gibi yerlerde belge ile manlift kullanılabilir. Ancak Taşıt trafiğine açık karayolunda kullanılması gerektiğinde Kanun ve Yönetmelikler gereği Sürücü belgesine G sınıfı olarak işletilmesi mecburidir.

Personel ve Yük Yükseltici operatör belgesi ehliyete işlendiğinde İş makinesi ehliyet kodu olarak 105.67 verilir.