Sürüş Esnasında Forkliftler Arasındaki Doğru Mesafe Nedir?

Forkliftler arasındaki güvenli sürüş mesafesi yaklaşık üç araç uzunluğu veya aynı noktadan geçerken üç saniyelik bir zaman atlamalıdır. Daha açık olarak, forkliftler arasında yaklaşık 20 metre.

Forklifte yaklaşma mesafesi

Araçlarda nasıl takip mesafesi var ise forkliftler içinde aynı şey geçerlidir.
Üç saniye kuralı, yoldaki otomobiller için aynıdır ve forkliftler için de önemlidir. Depo gibi yoğun bir işyerinde görme sınırlamaları ve yüksek sesler operatörün etrafındaki her şeyi fark etmesini önleyebilir ve bu da kaza riskini artırabilir.
Güvenli bir hızda sürmek ve üç saniye kuralı forkliftler arasındaki hareket mesafesi olarak kullanmak, forklift sürücülerinin diğer operatörlerle çarpışmayı önler ve forkliftin dengesiz hale gelmesine neden olmadan bir tehlike veya kaza için zamanında tedbir sağlar.

Forkliftlerin çok yüksek bir ağırlık merkezi vardır ve aşırı hızlarda seyahat ederken veya diğer forkliftlere çok yakın seyahat ederken dengesiz hale gelebilir ve acil bir duruş için uygun bir şekilde kıramadıkları zaman sorunlu hale gelebilir.
Dengesiz bir forklift, kazalar için ciddi bir tehlikedir ve forklift tesiste bir yapıyla çarpışırsa ekipmana ve yakındaki nesnelere zarar verebilir.

Forkliftler arasındaki üç saniyelik hareket mesafesi verimliliği azaltıyor ve işlemleri yavaşlatıyor gibi görünse de, işveren tazminat maliyetlerinin yanı sıra işverenleri kaçınılmış hasar ve onarımlardan binlerce liradan kurtarabilir. Tüm forkliftler çalışmaya devam ederse ve güvenli bir şekilde çalışıyorsa, çalışma alanı en verimli olanıdır.