G sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır

G sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır

2021 yılı iş makineleri operatör belgesi başvurusu yapan operatör adayları için G sınıfı ehliyet ile hangi tür araç ve iş makinelerinin kullanılacağı açıklanmıştır.

Forklift Ehliyeti G sınıfı sürücü belgesi olan bir operatör sadece forklift türü iş makinelerini kullanabilir.

G sınıfı ehliyet hakkında merak edilen konu başlıklarından bir tanesi de G sınıfı ehliyet ile hangi makinelerin kullanılacağı hangi iş makinelerini kapsadığı ve motor araçlar türüne giren hangi araçların kullanılacağıdır.

G sınıfı ehliyet neleri kapsar

  • Sürücü Belgesine işletilen lastik tekerlekli iş makinelerinin Sürücü belgesi sınıfıdır.  Sürücü belgesinde yazılan İş makinesi ehliyet kodu ne ise ehliyet kodundaki iş makinelerini kapsar.
  • Bakınız iş makinesi ehliyet kodları

G ehliyetinin kullandığı araçlar nelerdir

Karayolları Trafik Yönetmeliği Madde 76 da G sınıfı ehliyetin tanımı yapılmıştır

G sınıfı ehliyet TANIMI

  • 2918 sayılı Karayolları Trafik kanununda G sürücü belgesi tanımı yapılmış olup İş makinesi kullanacak sürücülere verilmesi gereken ehliyet sınıfıdır.

g sınıfı ehliyet nedir

n) G sınıfı sürücü belgesi iş makinesi türündeki motorlu araçları kullanacaklara verilir.

Denmektedir buna göre G sınıfı ehliyet ile sadece iş makinesi türüne giren iş makineleri kullanılabilir.

G sınıfı ehliyet ile bütün iş makinalarını kullanabilirmiyim

  • Hayır kullanamazsınız 

ANCAK ehliyetin arka yüzü 12. satırında hangi iş makinesinin kodu yazıyor ise sadece o iş makineleri kullanılabilir.

Aşağıda Örneği bulunan Beko loder belgesi için İş makinesi G sınıfı Ehliyet Kodu: 105.02 dir ( İş Makinası Ehliyetine g sınıfı  yazılacak kodlar) Sadece Beko Loder Kanal kazıcı yükleyici iş makinesi kullanılabilir. Forklift veya ekskavatör kullanamazsınız.

bekolo der ehliyeti nasıl alınır, beko loder kursu

Yine Trafik Yönetmeliği 4. Bölüm madde 85 e istinaden c fıkrasında

Araçların Sürülmesinde Yetki Durumu konu başlığı altında

Araçları sürme yetkisi;

c) G sınıfı sürücü belgesi ile M,

Açıklamasına gelince G sınıfı ehliyet ile M sınıfı sürücü belgesine giren araçlar sürülebilir. denmektedir.

M sınıfı sürücü belgesi iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletler (moped) kullanılabilir.

MOPED İN TANIMI AŞAĞIDAKİ GİBİDİR.

Motorlu bisiklet (Moped): (Değişik:RG-17/4/2015-29329)   Azami hızı saatte 45 kilometreyi, içten yanmalı motorlu ise silindir hacmi 50 santimetreküpü, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kilovatı geçmeyen iki veya üç tekerlekli taşıtlar ile aynı özelliklere sahip net ağırlığı 350 kilogramı aşmayan dört tekerlekli L1, L2 ve L6 sınıfı motorlu taşıtlardır. Elektrik ile çalışanların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz.

SONUÇ OLARAK:

Elinde sadece G sınıfı ehliyeti olan bir kişi Ehliyetinde hangi iş makinesinin kodu yazıyor ise O İş makinesini ve Moped yani motorlu bisiklet kullanabilir.

G sınıfı ehliyet soruları

İş makineleri operatörlük belgeleri sınavına hazırlanmak için Kule vinç belgesi, Forklift ehliyeti, tavan vinci operatörlük belgesi, Mobil vinç ehliyeti, Sepetli vinç ehliyeti, platform belgesi, manlift ehliyeti, Makaslı platform belgesi, Ekskavatör ehliyeti ve Beko loder ehliyeti alacaklar için sınav soruları ve cevapları aşağıdadır.

G sınıfı ehliyet nasıl alınır

  • Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Genel Müdürlüğü kapsamında ve Karayolları Trafik kanununa göre Ehliyetin nasıl alınacağı Kanun yönetmelik ve yönergeler ile belirlenmiştir.
  • Tekrar Kısaca açıklamak gerekirse G sınıfı sürücü belgesi almak için Kişinin öncelikle Lastik Tekerlekli yazan bir operatörlük belgesi ve Her hangi bir sınıf ehliyetinin olaması gerekir.
  • Bu şartları olan bir kişi Nüfus idaresinden sürücü belgesi randevusu alır gerekli olan harç ve ödemeleri anlaşmalı bankalara öder ve Nüfus idaresine gidip eski sürücü belgesi ve operatörlük belgesini teslim edip G sınıfı işlenmiş yeni sürücü belgesini teslim alır.

G sınıfı ehliyet kaç günde alınır

İş makineleri Kursları Her ayın 15 ne kadar kurslarını Milli Eğitim Bakanlığı Mebbis sistemine girişleri yapar ve onaylarlar. Onaylama işlemi bittikten sonra İş makinaları eğitimleri başlar Eğitim ve ilk sınavın yapılması yaklaşık 40 veya 45 gün kadar sürer sınavdan sonra ise 1 hafta ve 10 gün içinde belgeleriniz teslim edilir.

Forklift ehliyetinin kaç para olduğu tüm masraflar her şey dahil forklift ehliyeti nin maliyeti Forklift kullanmayı öğrenmek ve meslek edinmek isteyen tüm operatörler tarafından merak konusudur. Forklift ehliyeti ücreti 2020 yılı fiyatları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için hemen İstanbul Avrupa yakası Gün gören İlçesinde bulunan Olcay İş Makineleri Kursumuzu arayabilir veya WhatsApp mesaj hattından yazabilirsiniz.

Adres: Merkez Mah. Arkın Sok. No:18 Güngören/İSTANBUL
Güngören Kale Alışveriş Merkezi Kale Center dan 200 metre yukarıda Güngören Merkez Karakolu bitişiği
TEL: 0212 554 31 31
GSM: 0505 697 38 04
Whatsapp: 0505 697 38 05